Triathlon Energy Duathlon Energy Energy Meeting MTB Energy Run Energy Energy Events
13.08.2023 1017

Słoneczna Chełmża kocha triathlon

Ogromne emocje, szczególnie na dystansie 1/8 towarzyszyły niedzielnym zawodom LOTTO Triathlon Energy w Chełmży. Wiele działo się także, jak zawsze w biegach dzieci. A to wszystko przy cudownej, słonecznej pogodzie, na wypełnionym po brzegi Rynku w Chełmży.

Niesamowite ściganie oglądaliśmy szczególnie na krótszym dystansie, czyli 1/8. Pływanie u panów to popis młodego Łukasza Waniewskiego, który w T1 był o 12 sekund szybszy od Krzysztofa Maksymowicza.

Maksymowicz pierwszy wybiegł natomiast z T2, a więc po etapie rowerowym. Miał 22 sekundy nad drugim Pawłem Surlasem i wydawało się, że utrzyma swoją przewagę do mety.

Aż 2 minuty i 35 sekund straty do lidera miał po rowerze Michał Czapiński, który na pętle biegowe wyruszył dopiero szósty. - Wszyscy, którzy mnie znają wiedzą, że bieg to moja dominująca dyscyplina w triathlonie, ale dziś naprawdę nie spodziewałem się, że mogę jeszcze wygrać – opowiadał na mecie Czapiński, który… wyprzedził wszystkich rywali podczas biegu na dystansie 5,3 km i zwyciężył w Chełmża LOTTO Triathlon Energy.

 

Czapiński był zadowolony ze swojego pływania, jak sam zaznaczał lepszego niż w Gniewinie. – Ale na końcówce etapu rowerowego zaczęło brakować mi sił. Mimo to na bieganiu postanowiłem dać z siebie maksa. Jestem mega zadowolony, szczególnie, że to był tydzień ciężkich treningów – podsumował swój start, pierwszy na tych zawodach w Chełmży.

To najlepsze zawody w Polsce!

Wśród pań na dystansie 1/8 emocji także nie zabrakło. - Wyruszyłam na trasę biegową jako trzecia i naprawdę nie spodziewałam się, że mogę wygrać. Byłam zaskoczona gdy na mostku dojrzałam liderkę i wtedy uwierzyłam, że mogę ją dogonić… - opowiadała na mecie zwyciężczyni, Marta Bukowska.

Z T2, czyli po rowerze, jako pierwsza wyruszyła Małgorzata Granicka. Pewnie miałaby większą przewagę, ale musiała spędzić minutę w strefie kar. A ostatecznie przegrała o… 55 sekund.

Marta Bukowska była zachwycona niedzielnym startem. - To moja pierwsza wygrana w mojej przygodzie z triathlonem. A same zawody w Chełmży są rewelacyjne. Będę je polecać każdemu, bo to najlepszy triathlonowy event w Polsce – podkreślała triathlonistka z Łodzi.

 

W rywalizacji panów na dystansie 1/4 od początku wyklarowało się dwóch liderów – Dominik Bogdanowicz oraz Tomasz Spaleniak. Za nimi „ustawił” się jeszcze Paweł Młodzikowski. I ta trójka w takiej kolejności zmierzała od startu do mety.

- Wiedziałem, że Tomek Spaleniak jest mocny w biegu. Dlatego rywalizacja na rundach mi dziś pomogła, bo mogłem na nawrotach kontrolować moją przewagę – opowiadał D. Bogdanowicz. - I ku mojemu zaskoczeniu ona się znacząco nie zmniejszała – dodał Dominik, dla którego był to drugi start w Chełmży i druga wygrana. Po 5 latach przerwy.

Teraz Bogdanowicz wraca do treningów. – Już za dwa tygodnie mój najważniejszy start, czyli mistrzostwa świata w Lahti – zapowiada.

 

U pań po etapie rowerowym na prowadzeniu była Magdalena Musiał, która miała ponad minutę przewagi nad kolejną z zawodniczek i ponad 5 minut nad kolejnymi. Wydawało się więc, że jedyną zawodniczką, która może zagrozić Magdzie jest Aleksandra Kępa.

Tymczasem pierwsza na mecie pojawiła się… Joanna Pomorska, która po T2 traciła już 5,44 min. do liderki! - Nie wzięłam dziś pianki do pływania, więc wymarzłam w wodzie. Na rowerze próbowałam gonić, ale nawet nie śledziłam jak daleko jestem za liderkami. Dopiero na pętlach biegowych zobaczyłam, że mogę dogonić prowadzącą koleżankę i wyprzedziłam ją na mostku na ostatniej rundzie – opowiadała na mecie zwyciężczyni.

Czas na finał w Mrągowie

Po rywalizacji triathlonowej Rynek w Chełmży opanowały dzieciaki. Kilkudziesięciu młodych sportowców biegało na dystansach od 200 do 1.000 metrów. Oczywiście, przy gorącym dopingu triathlonistów.

- Cieszymy się, że triathlon w Chełmży zagościł na dobre. A nasz Rynek wypełnia się zawodnikami i kibicami. Zapraszamy do Chełmży nie tylko w weekend, kierdy odbywa się LOTTO Triathlon Energy, ale także w kolejnych dniach i tygodniach. Terenów do treningów nam nie brakuje - zachęca burmistrz Chełmży Jerzy Czerwiński.

 

Pełne wyniki znajdziecie TUTAJ

 

A już za 2 tygodnie – w niedzielę 27 sierpnia w Mrągowie finał cyklu LOTTO Triathlon Energy. Zapisy na te zawody TUTAJ

 

 

 

Następny artykuł

Partner Tytularny Cyklu

Partner Główny

Official Time Keeper

Patron medialny cyklu

Organizator